*/ ?>
KOLEJOWY.
Ulica Parlamentarna w Brukseli

 

                        
                     Łódź, niegdyś prężny ośrodek włókienniczy, po upadku przemysłu przeżywa stagnację a potężny potencjał miasta od lat jest niewykorzystany. Ostatnio, niczym światełko w tunelu pojawił się pomysł jak przywrócić nasze miasto do życia  – stawiamy na kulturę jako nowy czynnik miastotwórczy. Pomysł jest mocny i oryginalny, a ja biorę w nim udział bo wreszcie wiem, że jest sens pozostać w Łodzi. Mam możliwość promować moje miasto, pokazać Europie, że mamy duży potencjał twórczy  i szerokie zaplecze możliwości, stwarzając tym samym większe szanse na powodzenie całego projektu. Nadchodzi wreszcie czas na Łódź, i my młodzi z zapałem i głową pełną pomysłów będziemy nad tym czuwać.
                                                                                                                                                                        Młody Architekt z Łodzi
W kwietniu 2009 roku w Brukseli, EC1  Fundacja Łódzka wraz z kilkoma młodymi architektami z Łodzi  rozpoczęła budowę ULICY PARLAMENTARNEJ.

ULICA PARLAMENTARNA jest próbą zapisania myśli ludzkiej, próbą zamiany słowa w obraz. Młodzi łódzcy projektanci we współpracy z członkami Parlamentu Europejskiego zamieniali słowa w elewacje. Pytaliśmy parlamentarzystów z czego są dumni. Ich odpowiedzi pozwoliły młodym architektom zaprojektować hipotetyczne elewacje, które stworzyły jedyną i niepowtarzalną ulicę, zmieniającą się rytmem życia Parlamentu Europejskiego.                   W miejscu, gdzie krzyżują się ścieżki wszystkich europosłów, byliśmy obecni, by pokazać ideę Specjalnej Strefy Kultury Nowego Centrum Łodzi, które ma się stać miejscem tworzonym po to, by w nim być, spotykać się, rozmawiać i rozwijać się.

- Chcemy w Unii promować twarz Łodzi jako miasta kultury najbardziej europejskiego ze względu na swoją wielokulturową tradycję, a jednocześnie miasta, które ma nowe pomysły na kulturę, czyli EC1. Ta wystawa różni się od standardowych wystaw, które są sumą obrazów czy zdjęć, bo jest pokazem interaktywnym. Na dzisiaj składa się z 14 elewacji - w domyśle kamienic łódzkich. Każda została zaprojektowana przez młodego architekta z Łodzi w oparciu o wywiad z konkretnym europarlamentarzystą, który mówi, z czego jest dumny albo na czym polega wkład jego kraju w Europę. Nazwaliśmy tę wystawę "Ulica Parlamentarna" z podtytułem "Łódź w centrum Europy". Chcemy, żeby ta ulica żyła dłużej i doprowadziła nas do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. W formie strony internetowej stanie się miejscem do dyskusji na temat "Europa - kultura - Łódź". Już mamy na liście ponad 50 europarlamentarzystów, którzy chcą przystąpić do projektu i powstaną kolejne fasady przekładające idee na język obrazów. Ta wystawa będzie rozszerzana i wyeksponowana w Łodzi w Instytucie Europejskim. A podczas kolejnej kadencji postaramy się, żeby każdy członek parlamentu miał swoją elewację, bo oczywiście chodzi o to, żeby każdy wiedział, że istnieje Łódź, ma europejskie ambicje, dorobek, ciekawą architekturę. To interaktywna promocja Łodzi i takie były komentarze na otwarciu wystawy, że pokaz wciąga do współdziałania członków parlamentu europejskiego – powiedział Jacek Saryusz Wolski, przewodniczący komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego, pod patronatem którego realizowany był cały projekt.