*/ ?>
KOLEJOWY.
EC1 Fundacja Łódzka

EC1 Fundacja Łódzka powstała po to, żeby promować budowę Kobro City - Nowego Centrum Łodzi. Projekt obejmuje 90 hektarów w obrębie ulic Tuwima - Sienkiewicza - Narutowicza - Kopcińskiego, wokół nieczynnej elektrociepłowni EC1 i dworca Łódź Fabryczna. Tutaj rozpocznie się operacja na otwartym mieście. Jej efektem będzie nowe centrum miasta z obiektami związanymi z kulturą, a także z komunikacją i usługami. EC1 Fundacja Łódzka stawia sobie za cel wykorzystanie potencjału, jaki drzemie w tej idei i nadanie jej znaczenie większego, niż tylko tworzenie nowej infrastruktury. To szansa na wykreowanie nowej łódzkiej tożsamości i wypromowanie miasta jako prawdziwego centrum Europy.

Między innymi dlatego EC1 Fundacja Łódzka tworzy Bibliotekę 5 in Lodz. Od początku była projektowana jako jeden z elementów zabytkowej elektrociepłowni EC1. Biblioteka będzie się składać z zestawów pięciu książek, wskazanych przez ofiarodawców jako najważniejsze książki w życiu, czyli takie, które zdecydowały o wyborze dróg życiowych. EC1 Fundacja Łódzka prosi o nie artystów, filozofów, uczonych, polityków, sportowców, działaczy społecznych, obrońców praw człowieka, wynalazców... . Każdy zestaw jest pakowany w przezroczysty box opatrzony etykietą z nazwiskiem osoby, która dała swoje ulubione książki i ich tytułami przetłumaczonymi na kilka języków. Boxy będą cegiełkami tworzącymi ściany biblioteki. List, który wysyłamy jako zaproszenie do udziału w projekcie, prosząc o książki, wyjaśnia naszą ideę: "5 in Lodz - biblioteka, jak przystało na XXI wiek, będzie biblioteką globalną, przekraczającą tradycyjne podziały na literatury narodowe, otwartą na wszystkie strony świata. Tak różnorodną jak zawartość stron wszystkich dotychczas napisanych książek. Zbierzemy zestawy książek ze wszystkich krajów, od przedstawicieli różnych kultur, religii i światopoglądów. Ten, kto odpowie na zaproszenie EC1 Fundacji Łódzkiej, by wziąć udział w projekcie i da swoje pięć książek, za ich pomocą loguje się w bibliotece. Pokazuje innym sam siebie w bardzo prosty, zrozumiały sposób. Dla zwiedzających bibliotekę ściana z książek stanie się rodzajem lustra, w którym można się przejrzeć, porównać z własnymi wyborami, pójść czyjąś intelektualną, polityczną, artystyczną ścieżką."

EC1 Fundacja Łódzka dziękuje za książki jeansami EC1. To rodzaj papieru wartościowego i cegiełki potwierdzającej zaangażowanie w budowanie Łodzi. Jeansy odwołują się do tradycji łódzkiego przemysłu włókienniczego oraz legendy twórcy kultowych jeansów Wrangler, pochodzącego z Łodzi Bernarda  Lichtensteina, znanego za Oceanem jako Rodeo Ben. Każdy egzemplarz jeansów EC1, uszytych z biobawełny barwionej naturalnym indygo, jest opatrzony indywidualnym numerem. To spodnie, które budują kulturę – pierwsze spodnie, które biorą się za Ciebie do roboty. Jeansy EC1 opakowane są w oryginalne pudełko, kształtem odwołujące się do architektury łódzkiej fabryki (sześcian z kominem), a jednocześnie nawiązujące do człowieka witruwiańskiego wpisanego w koło i kwadrat. Opakowanie EC1 Jeans zdobyło główną nagrodę na ogólnopolskim konkursie Art of Packaging 2007 w Poznaniu.

Od lipca 2009 roku fundacja wydaje „EC1 Dziennik Kolejowy” dostępny w pociągach kursujących między Łodzią i Warszawą, pismo poświęcone projektowi budowy Nowego Centrum Łodzi. 23 lipca, wraz z ukazaniem się pierwszego numeru gazety, rozpoczęło się zainicjowane przez fundację wielkie odliczanie czasu pozostałego do zamknięcia dworca Łódź Fabryczna i rozpoczęcia prac budowlanych przy nowym centrum miasta. Liczba, symbolizująca ilość dni pozostałych do wbicia pierwszej łopaty, widoczna jest na wagonach pociągu relacji Łódź-Warszawa i każdego dnia się zmniejsza. „EC1 Dziennik Kolejowy” relacjonuje wydarzenia związane z postępem prac nad budową Nowego Centrum Łodzi, przybliża czytelnikom szczegóły projektu, publikuje komentarze ekspertów. Dotychczas dla gazety wypowiedzieli się m.in. Prezydent Lech Wałęsa, ministrowie Cezary Grabarczyk i Bogdan Zdrojewski i Jurek Owsiak.  

EC1 Fundacja Łódzka rozpoczęła szereg akcji informujących o zmianach jakie zajdą w rejonie dworca Łódź Fabryczna i promujących Łódź jako miasto, które całkowicie zmieni swoje oblicze. Pierwszą z akcji była „Ulica Parlamentarna” zrealizowana w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Młodzi łódzcy architekci zaprojektowali elewacje kamienic dla eurodeputowanych, prezentujące to, z czego w swoich regionach i krajach europarlamentarzyści są najbardziej dumni. Projekt powstał pod patronatem europosła Jacka Saryusz-Wolskiego i pokazał, czym Łódź chce się stać – miastem w sercu Europy. Kolejna akcja to „Spodnie EC1 budują kulturę”, w której 12 łódzkich osobistości z różnych dziedzin życia publicznego zostało poproszonych o wybranie po 10 kobiet i 10 mężczyzn, którzy ich zdaniem budują Łódź. W ten sposób został wskazany krąg lokalnych autorytetów, które promują miasto i stanowią o jego wartości. Wyróżnione osoby zostały obdarowane jeansami EC1. Spodnie EC1 wśród łodzian promować miała również akcja „Załóż jeansy EC1 i kręć na Piotrkowskiej” czyli ogłoszony przez filmowca Piotra Szczepańskiego konkurs na scenariusz krótkiego filmu, w którym główną rolę odegrają unikalne jeansy.

Fundacja stara się dokumentować zmiany jakie zachodzą w Łodzi w związku z projektem budowy nowego centrum miasta. Chodzi tu nie tylko o sferę materialną, ale także o zbiorową tożsamość i pamięć mieszkańców miasta. Na pół roku przed rozpoczęciem przebudowy dworca Łódź Fabryczna fundacja ogłosiła konkurs fotograficzny „Fotografujemy Dworzec Fabryczny”. Jego celem jest zapisanie w pamięci łodzian obrazu dworca i odpowiedzi na pytanie, czym dla nich był. Zdjęcia pozwolą stworzyć wizualny zapis ostatnich miesięcy przed rozpoczęciem operacji na otwartym mieście. W oparciu o historię projektu budowy Nowego Centrum Łodzi zorganizowana została akcja „Lata Kobro City”, polegająca na zaproszeniu łodzian do tworzenia wielkiego internetowego pamiętnika obejmującego cały okres od zarysowania się idei Kobro City, aż do dnia obecnego.

W grudniu 2009 EC1 Fundacja Łódzka zapoczątkowała również debatę na temat Nowego Centrum Łodzi, w reakcji na artykuł Doroty Jareckiej z „Gazety Wyborczej” zatytułowany „Po co budować nową Łódź”. W toku dyskusji między lokalnymi ekspertami z różnych dziedzin ma się wyłonić perspektywa wspólnego działania na rzecz tworzenia nowego oblicza miasta.